Belçika

0

İlk müracaatı havaalanında yapmanın bir avantajı var mı?
Havaalanında yakalanıp müracaat etmek durumunda kalan veya iradi olarak kamplarda kalan arkadaşların işlemlerinin daha hızlı ilerlediği söylenebilir.

Kampta kalmak zorunlu mu?
Kampta kalmak zorunlu değil, bir adres göstererek kampta kalmayabiliyorsunuz.

Kamp şartları nasıl?
Kamptan kampa çok değişiyor. Şartları çok iyi kamplar da var, ortak kullanım alanlarından dolayı sıkıntılı olanlar da var.

Devlet bir süre kampta kaldıktan sonra bir eve yerleştiriyor mu?
Oturum alınca devlet sizi 2 aylığına bir sosyal eve yerleştiriyor. Bu 2 ay içerisinde bir ev bulmanızı istiyorlar. Ev bulmak kolay olmasa da bir şekilde bulunuyor.

Zorunlu kamptan sonra gösterilen bir şehirde ikamet zorunluluğu var mı?
Herhangi bir ikamet zorunluluğu yok, istediğiniz yerde ikamet edebilirsiniz.

Ne kadar süre sonra bir ev tutmak mümkün? Kiranın ne kadarını devlet ödüyor?
Oturum alıp yardımlarınız başlar başlamaz ev tutabilirsiniz. Devlet katkısı için et bir şey söylemek mümkün değil ama genel olarak 500 Euro’nun üzerini osmw (ilgili resmi yardım kurumu) karşılıyor. Örneğin kirası 680 Euro olan ve 1 çocuk sahibi biri 180 Euro extra kira takviyesi alıyor. Tutacağınız evin maksimum kirası çocuk sayısına göre değişiyor. Örneğin 1 çocuk sahibi bir aile en çok 700 Euro’luk bir ev kiralayabiliyor.

Kabul öncesi ve sonrası ne kadar nakit yardımı yapılıyor?
Kabul aldıktan sonra bekar birine  900 Euro, aileye 1250 Euro yardım yapılıyor. Ayrıca her çocuk için 200 Euro çocuk yardımı almaya başlıyorsunuz.

Devletin sağlamış olduğu yardımlar ile hayatı idame ettirmek mümkün mü? Yardımlar ne zamana kadar devam ediyor?
Devletin yaptığı yardımlar ile geçinmek mümkün. Dil öğrenip bir işe girinceye kadar devam ediyor.

Dil kursu zorunlu mu? Kurs ücretlerini devlet karşılıyor mu? Sürekli oturum veya vatandaşlık için istenen bir dil seviyesi var mı?
Yardımların devamı için dil kursuna [bazı bölgelerde Felemenkçe bazı bölgelerde Fransızca] katılım şart koşuluyor. Vatandaşlık için A2 seviyesinde dil öğrenmiş olmak yeterli oluyor.

Dosyalar ortalama ne kadar sürede karara bağlanıyor?
Her kişinin süresi kendi dosyasına bağlı olmakla birlikte ortalama 6 ay sürüyor.

Türkiye’den müracaatlar nasıl yaklaşılıyor? Dosyaların kabul oranı nedir?
Genel olarak olumlu bakıyorlar ve olumlu sonuçlanıyor. Doğruları konuştuğunuza ikna olur, risklerinizi belgeleme imkanınız olursa kabul almanız kolaylaşıyor. Çelişkili ifadeler ve yalan söylemek red sebebi olabiliyor.

Kabul sonrası hemen aile birleşimi yapmak mümkün mü?
Kabul sonrası hemen müracaat etmek mümkün fakat işlemler yaklaşık olarak en az 7-8 ay sürüyor.

Kabul öncesi Yunanistan’da bulunan aile bireylerini yanına almak mümkün mü? Bu konuda yaşanmış örnek var mı?
Evet mümkün fakat yaklaşık olarak 4-5 ay sürüyor.

Çocuklar okula ne zaman devam edebiliyorlar?
İlk iltica işlemlerinden sonra (2 hafta – 1 ay) “Anex 26” denilen bir belge veriliyor. Bu belgeyi alınca çocuklar okula başlayabiliyor.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?
İltica ettikten sonra (kabulünüz henüz gelmemiş olsa da) 4 ay sonunda çalışma iznine müracaat edebilirsiniz. Eğer 4 ay dolmadan önce bir iş yeri sizi işe alırsa, 4 ay dolmadan da çalışma izni almak mümkün.

Türkiye’den alınan diplomaların denkliği kabul ediliyor mu?
Kabul ediliyor. Tercüme işleri oldukça pahalı(sayfası 50 Euro). İngilizce veya Flemenkçe’ye daha önce çevirtmek daha hesaplı olabilir. Branş denkliği için, aldığınız dersler ve derslerin içeriğine dair okulunuzdan alacağınız detaylı bir dökümana ihtiyaç olacaktır.

Türkiye’den alınan ehliyetler ile araç kullanmak mümkün mü?
Türkiye’den alınan ehliyetler ile 6 ay araç kullanabilirsiniz. 6 ay sonrasında Belçika ehliyetine çevirtmek gerekiyor. Bu işlem için müracaat edip 2 ay beklemek yeterli. Herhangi bir sınava girmek gerekmiyor.

Kaç yıllık oturum veriliyor? Sürekli oturum ve vatandaşlık ne zaman elde edilebiliyor?
Kabul aldığınızda 5 yıllık oturum veriliyor. 5 yıl sonunda sürekli oturum alabiliyor. A2 seviyesinde dil bilginiz ve 3 yıllık çalışma sigorta geçmişiniz varsa vatandaşlığa müracaat edebiliyorsunuz.

Ülkenin cazip yanları nelerdir?
Vermiş olduğu sosyal haklar, sınavsız ehliyet değişimi, diploma denkliği ve eğitim ödeneklerinin mevcut olması, ücretsiz üniversite eğitimi, ilk 500 de yer alan 7 üniversite bulunması, yıllık verilen ücretsiz ulaşım kartları, ücretsiz dil ve meslek kursları, çocukların okullarda almış olduğu eğitimin kaliteli olması, ırkçılığın olmaması sayılabilir.

Ülkenin olumsuz yönleri nelerdir?
İşlemlerin ve kuralların memurdan memura değişmesi bazen işleri zorlaştırabiliyor.

Share.

Leave A Reply