Finlandiya

0

İlk müracaatı havaalanında yapmanın bir avantajı var mı?
Ülkeye giriş yaptıktan sonra ister havaalanında ister herhangi bir karakolda yapılan başvurunun avantaj farkı yok.

Kampta kalmak zorunlu mu?
Kampta kalmak zorunlu değil. Eğer yeterli paranız varsa sosyal danışmanınız yardımıyla ev kiralayabilirsiniz. Sosyal görevliniz ile görüşmeler neticesinde kira yardımı da alabilirsiniz. Ama bu yardım geçimi de kapsamamaktadır. Süreç boyunca aylık bir geliriniz veya birikiminiz olması gerekmektedir.

Kamp şartları nasıl?
Dört adet mülteci merkezi ve buralara bağlı transfer yerleri var. Çocuklu aileler genelde daha geniş yerlerde kalıyorlar. Bazı yerlerde çocuklu 2 aileyi bir müstakil eve verebiliyorlar ve genelde farklı milletlerden ailelerle ikamet ediyorsunuz. Bekarsanız yurt veya apart tarzı yerlerde kalıyorsunuz. Çocuksuz aile iseniz yine yurt, apart veya bir apartman dairse/odası gibi bir yerde kalabiliyorsunuz. Banyo, mutfak kimi yerlerde ortak katlarda kimi yerlerde ise aynı odanın içinde olabiliyor. Bazı yerlerde yemekhane varken bazı yerlerde ise yemekhane yok.

Devlet bir süre kampta kaldıktan sonra bir eve yerleştiriyor mu?
İsterseniz bir ev bulup eve çıkabilirsiniz.

Zorunlu kamptan sonra gösterilen bir şehirde ikamet zorunluluğu var mı?
Yok.

Ne kadar süre sonra bir ev tutmak mümkün? Kiranın ne kadarını devlet ödüyor?
Ev tutmak her zaman mümkün. Oturum aldıktan sonra verilen sosyal yardım ev kirası ve geçim adına çokça yeterli oluyor.

Kabul öncesi ve sonrası ne kadar nakit yardımı yapılıyor?
Aylık geçim parası da yemekhane durumuna göre değişiyor. Eğer kamp alanınızda yemekhane varsa kişi başı 75-90 euro, yoksa 200-300 euro alabiliyorsunuz. Eğer iki yaşından küçük çocuklarınız varsa onun için 200 euro para veriliyor.

Devletin sağlamış olduğu yardımlar ile hayatı idame ettirmek mümkün mü? Yardımlar ne zamana kadar devam ediyor?
Gayet mümkün. Yardımlar işe başlayacağınız ana kadar sürüyor. Oturum aldıktan 1 – 1.5 yıl sonrasına kadar sürdüğü söylenmektedir. Bu konuda henüz yaşanmış bir tecrübe yok.

Dil kursu zorunlu mu? Kurs ücretlerini devlet karşılıyor mu? Sürekli oturum veya vatandaşlık için istenen bir dil seviyesi var mı?
Dil kursları zorunlu olup gidilmediği takdirde para olarak kesinti yapılmaktadır. Kurslar orta seviyeye kadar ücretsiz. Oturum aldıktan sonra A2 seviyesine kadar devlet kurs ücretlerinizi karşılıyor. Vatandaşlık için B1 seviyesinde dil bitmek yeterlidir. Vatandaşlık için dil sınavına girmeniz gerekiyor.

Dosyalar ortalama ne kadar sürede karara bağlanıyor?
22 Eylül 2018’den sonra Finlandiya’ya gelenlerin dosyaları 6 ay içinde sonuçlanıyor. Ama bu süre kişinin davasına göre uzayabilir. Fakat şu anda 6 ay kuralı uygulanıyor.

Türkiye’den müracaatlar nasıl yaklaşılıyor? Dosyaların kabul oranı nedir?
Türkiye’den veya başka ülkeden orijinal pasaportla vize alınıp gelinebilir. Asıl olan iltica sebebinizdir. Bu konuda negatif veya pozitif sonuçlar kişinin davası ile ilgilidir. 22 Eylül 2018’den sonra gelenlerle alakalı net bir kabul oranı söyleyemeyiz. 15 Temmuz 2016 – 22 Temmuz 2018 arası gelen mültecilerden çoğunluğu yakın bir zamanda oturum aldılar. Hala daha bekleyenler mevcut. Net sonuçlar en erken şubat 2019 ‘dan sonra belli olacaktır.

Kabul sonrası hemen aile birleşimi yapmak mümkün mü?
Kabul sonrası aile birleşimi yapabilirsiniz. Ama ne kadar zaman sonra sonuçlanır bu konu yine bu konuda sürecek olan mahkeme sürecine bağlıdır.

Aile birleşimi ortalama ne kadar sürüyor?
Yaşanmış bir tecrübe maalesef bulunmamaktadır.

Kabul öncesi Yunanistan’da bulunan aile bireylerini yanına almak mümkün mü? Bu konuda yaşanmış örnek var mı?
Yaşanmış bir tecrübe maalesef bulunmamaktadır.

Çocuklar okula ne zaman devam edebiliyorlar?
Çocuklar devletin önem verdiği bir konu. Çocuklar için okul imkanı her zaman var. İltica süreci boyunca çocuklar okula devam edebiliyorlar. Çocuklar Finlandiya’da ilkokula 7 yaşında başlamaktadır. Dolayısıyla çocuğunuzun en son eğitim aldığı sınıf ile burada devam edeceği sınıf seviyesi farklı olacaktır. Ama yeterli motivasyon sayesinde çocuklar çok zorlanmayacaktır.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?
Orijinal pasaportla geldiyseniz Finlandiya’ya ayak bastıktan 3 ay sonra çalışma izniniz çıkmaktadır. Eğer orijinal evraklarla gelmediyseniz Finlandiya’ya ayak bastıktan 6 ay sonra çalışma izniniz çıkmaktadır.

Kabul sonrası tanınan haklar nelerdir?
Oy kullanma, askerlik, vatandaşlık ve pasaport hariç her türlü sosyal haklar size de tanınmaktadır. (pasaport yerine oturum sürecinde seyahat belgesi alıyorsunuz) Vatandaşlık aldıktan sonra da diğer haklar sağlanıyor. Sosyal devletin günlük yaşantınıza etkisini hissediyorsunuz.

Kabul sonrası verilen seyahat belgesi ile hangi ülkelere gidilebiliyor?
Schengen ülkeleri içerisinde serbest dolaşım hakkı var. Diğer ülkeler’in seyahat belgesi için vize isteyip istemediğini ilgili ülke konsolosluğundan kontrol etmekte yarar var.

Ülkenin cazip yanları nelerdir?
Sosyal devlet imkanları ve dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olması olumlu yanları.

Ülkenin olumsuz yönleri nelerdir?
Soğuk iklim şartları.

Faydalı Linkler
Finlandiya resmi bilgilendirme sitesi
Finlandiya Yaşam – Türkçe blog
Finlandiya hakkında eğlenceli – bilgilendirici Twitter hesabı
Finlandiya hakkında çeşitli Türkçe makaleler
Finlandiya hakkında eğlenceli bilgiler

Ülkeler hakkında bilgiler mümkün olduğunca sürekli güncellenmektedir. Eklemek istediğiniz bilgileri, şahsi tecrübelerinizi aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. ▼

Share.

Leave A Reply