Dava dosyalarını UYAP Vatandaş üzerinden görüntüleme ve kaydetme

0

İltica sürecinizde, hakkınızda sürmekte olan davalar ile ilgili sunacağınız belgeler çok önemlidir. Bu belgeler bizzat size ait dosyalarda veya bir başkasının dosyasında yer alıyor olabilir.

Dava dosyaları https://vatandas.uyap.gov.tr adresi üzerinden görüntülenmektedir. Sisteme e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa yola çıkmadan önce şifrenizi almanızda büyük yarar var.

1- Sisteme e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sol sütunda yer alan “Dosya Sorgulama” menüsüne tıklayınız.

2- Dava dosyanıza ulaşmak için çıkan menüden sırayla “Yargı türü – Yargı Birimi – Mahkeme” seçeneklerini dava dosyanıza göre seçiniz. İlk ikisini doğru seçtiğinizde “mahkeme” menüsünde davanızın olduğu mahkeme listelenecektir.

3- “Yargı türü – Yargı Birimi – Mahkeme” seçeneklerini sırasıyla ve doğru şekilde seçtikten sonra “Dosya Sorgulama” butonuna basınız.

4- Dava dosyalarınız listelendiğinde “Dosya Görüntüleme” butonuna basınız.

5- Açılan listede davanız ile ilgili tüm evrakların listelendiğini göreceksiniz. Buradan ihtiyacınız olan belgeyi görüntüleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sisteminde yer alan belgeler genellikle .pdf – .tiff ve .udf uzantılıdır.

PDF dosyalarının görüntülenmesi ve kaydedilmesinde temel programlar genellikle yeterli olmaktadır.

TIFF uzantılı dosyaların görüntülenmesinde dikkat edilecek bir nokta var. Bu dosyaları bilgisayarınıza kaydettiğinizde tek bir sayfa gibi görünecektir. Fakat önizleme ile görüntülediğinizde birden çok sayfa içerebildiği görülecektir. Yön okları ile sayfalar arasında dolaşmak mümkündür.

UDF uzantılı dosyaların okunması ve farklı formatlarda kaydedilebilmesi için UDF Editör, Java ve Open Office  programlarını indirerek bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Bu konuda daha detaylı bir yazı hazırlanacaktır.

Eklemek istediğiniz bilgileri, sorularınızı yorum ekleyerek bize ulaştırabilirsiniz.

 

 

Share.

Comments are closed.