Kanada İltica Bilgileri

0

İlk müracaatı havaalanında yapmanın bir avantajı var mı?
İlk müracaatı havalananında yapmanın avantajları ve dezavantajları olabilir. Havalananında başvuru yapılırsa işlemleriniz biraz daha çabuk olacaktır çünkü ülkeye girdikten sonra başvuru yapılacak ofisten randevu almanız gerekiyor ve bu işlem bazı şehirlerde 2 hafta bazı yerlerde ise 1 ay sürebiliyor. Ve eğer önceden iltica talebiniz hakkında hazırlık yapmadıysanız ve gerekli belgeleri dolduracak bilgiler yoksa ve deliller henüz elinizde değilse o zaman havalananında başvuru yapmak çok mantıklı değil. Girin ülkeye, bir avukat tutun ve geç olsun güç olmasın diyerek hazır şekilde başvurun. Ama her şey hazırsa ve gerekli belge ve bilgilerle ülkeye geldiyseniz başvuru havalananında yapılabilir vakit kazanırsınız. Ayrıca havalananında eğer İngilizce bilmiyorsanız size telefon ile tercüman bağlanıyor ve bazen tercümanların yanlış tercümelerinden dolayı bazı başvurularda sıkıntılar oluştuğuna şahit olduk. Dediğim gibi avantajları ve dezavantajları var. Karar vermek size kalmış. Kişiden kişiye değişen bir durum.

Kampta kalmak zorunlu mu? Kamp şartları nasıl?
Kanada’ya kara yolu ile veya uçak ile gelip sınırda iltica başvurusu yaptığınız zaman size eğer kalacak bir yeriniz yoksa bazı vakıfların açtığı kamp yerlerine sizi yerleştirebilirler. Ama orada kalmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz yerde kalabilirsiniz. Benim kalacak yerim var deyip arkadaşınızın yanına gidebilirsiniz veya maddi durumunuz elverişli ise otelde kalacağım diyerek otelin adresini vererek otelde de kalabilirsiniz. Uzun süre kalmaya elverişli kamp yerleri zaten yok denecek kadar az.

Devlet bir süre kampta kaldıktan sonra bir eve yerleştiriyor mu?
Devlet eve yerleştirme yapmıyor. Sadece kısa süreli yardımcı oluyor sizi vakıflara yönlendirerek bu kalacak yeri siz kendi yerinizi ayarlayana kadar sağlıyor. Kanada hükumeti eve yerleştirme yapmıyor. Maddi yardımlar Kanada’nın değişik bölgelerinde farklılık gösterebiliyor ama genelde ailenin kirasını karşılayacak kadar oluyor.

Zorunlu kamptan sonra gösterilen bir şehirde ikamet zorunluluğu var mı?
Ülkeye girdikten sonra kalacağınız şehrin neresi olacağına siz karar veriyorsunuz. Devlet şuraya gitmeniz lazım demiyor. İstediğiniz şehirde yaşayabilirsiniz. Fakat iltica başvurusu yaparken verdiğiniz adrese bağlı olarak mahkemenin hangi şehirde görüleceğine karar veriliyor. Ama bunu da başvuruyu yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz. İstediğiniz şehirde yaşayabilir ve mahkemeye girebilirsiniz

Ne kadar süre sonra bir ev tutmak mümkün? Kiranın ne kadarını devlet ödüyor?
Evi istediğiniz an tutabilirsiniz. Genelde ilk kiralık evi tutmak için bir tanıdığın referans olması gerekebilir ama çok zor değil ev tutmak. Evin kirası şehre ve muhite göre değişiyor. Bazı evler eşyalı oluyor. Çoğu zaman 1 yıllık sözleşme yapmak gerekiyor bazende 6 aylık. Bu evin kirasını tamamen siz ödüyorsunuz. Devlet kira yardımı diye ekstra bir ücret ödemiyor. Fakat eve verecek depozito paranız yoksa bazı bölgelerde devlet bunu da karşılıyor. Ama aynı gün başvuru yapan aynı durumdaki kişilere aynı ofiste çalışan farklı memurlar farklı muamele yapabiliyorlar ve farklı ücret ödedikleri oluyor. Verilen nakit yardım parası genelde evin kirasını karşılayacak kadar oluyor. Ayrıca zaten vakıflar aracılığıyla yiyecek, mobilya yardımları da oluyor. Giyecek yardımı yapan tabak çanak yardımı yapan vakıflar da var. Yani yardımlar sayesinde lüks olmasa da idare edecek şekilde iş bulana kadar hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Size verilen yardım parası çalışmadığınız için veriliyor yani resmi olarak çalışmaya başladığınız anda hesabınıza para girmeye başladığı anda bu nakit yardımı kesilir. Eğer yardım eden devlet kurumuna çalışmaya başladığınızı söylemezseniz ve kurum bunu 2 ay sonra öğrenirse geçmişteki verdiği 2 aylık parayı da sizden alır.

Kabul öncesi ve sonrası ne kadar nakit yardımı yapılıyor?
Devletin sağlamış olduğu yardımlar ile hayatı idame ettirmek mümkün mü? Yardımlar ne zamana kadar devam ediyor?
Dil kursu zorunlu mu? Kurs ücretlerini devlet karşılıyor mu? Sürekli oturum veya vatandaşlık için istenen bir dil seviyesi var mı?
Dosyalar ortalama ne kadar sürede karara bağlanıyor?
Türkiye’den müracaatlar nasıl yaklaşılıyor? Dosyaların kabul oranı nedir?
Kabul sonrası hemen aile birleşimi yapmak mümkün mü?
Aile birleşimi ortalama ne kadar sürüyor?
Kabul öncesi Yunanistan’da bulunan aile bireylerini yanına almak mümkün mü? Bu konuda yaşanmış örnek var mı?
Çocuklar okula ne zaman devam edebiliyorlar?
Çalışma izni ne zaman veriliyor?
Türkiye’den alınan diplomaların denkliği kabul ediliyor mu?
Türkiye’den alınan ehliyetler ile araç kullanmak mümkün mü?
Kabul sonrası tanınan haklar nelerdir?
Kabul sonrası verilen seyahat belgesi ile hangi ülkelere gidilebiliyor?
Kaç yıllık oturum veriliyor? Sürekli oturum ve vatandaşlık ne zaman elde edilebiliyor?
Kabul aldıktan sonra bir başka ülkeye gidip çalışmak mümkün mü?
Ülkenin cazip yanları nelerdir?
Ülkenin olumsuz yönleri nelerdir?
Faydalı Linkler

Share.

Leave A Reply