Norveç

0

2017 yılının Aralık ayında, Norveç Adalet Bakanlığı tarafından, Gülen hareketine mensup kişilerin Türkiye’de tehdit altında oldukları ve iltica taleplerinin kabul edilmesi yönünde tavsiye kararı alındı ( Karar MetniTürkçesi ). Dosyalara olumlu yaklaşan ve 3-4 ay içerisinde dosyaları neticelendiren Norveç ilk tercih edilmesi gereken ülkelerden biri.

Süreç Yaklaşık olarak ne kadar sürüyor?

Şu an için 3-4 ay demek temkinli bir ifade olur. Son zamanlarda gelen arkadaşlarımızdan 1 ayda ve 21 günde kabul alanlar oldu.

Şimdiye kadar olumlu sonuç alanların oranı nedir?

Şimdiye kadar açıklanan sonuçlar arasında hiç red kararı yok. Tüm açıklanan kararlar şu ana kadar kabul şeklinde gerçekleşti. Elbette red kararları da çıkabilir. Fakat eğer harekete aidiyetinize ve riskinize ikna olurlarsa kesinlikle karar olumlu olacaktır.

Halkın ve ülkenin mültecilere yaklaşımı nasıl?

İnsanlar güler yüzlü ve muhteşem bir doğası var, dünyanın en demokratik ülkesi. Ayrıca İngilizce bilenler için Norveççe öğrenmek çok zor değil. Sokakta kiminle konuşsanız gayet düzgün İngilizce konuşuyor.

Balıkçılık denizlerde serbest. 1800 km Denize kıyısı olan bir ülkede yapılacak en iyi aktivite. Üstelik sağlıklı beslenmiş oluyorsunuz. Oltanız yoksa bazı reception centerlar kiraya verebiliyorlar.

Kamp Şartları nelerdir?

İlk bir hafta Tüberküloz testi yapılıyor ve bir ilk merkezde ikamet ediyorsunuz. Sonrasında eğer bir ev kiralayacak imkanınız varsa veya sizi misafir edecek bir akrabanız varsa onların yanında kalabilirsiniz. Fakat kamp sisteminden çıktığınız zaman kabul alana kadar sosyal yardımlardan da mahrum kalıyorsunuz.

Eğer kamplarda kalmaya karar vermişseniz sizi “TransitMottak” denilen kamplara alıyorlar. Bu kamplarda genelde ailenizle birlikte bir odada kalıyorsunuz. Bu kamplarda yemek de veriliyor. Yemekler genel itibariyle helal. Buradayken küçük bir cep harçlığı da veriliyor fakat pek harcama ihtiyacı da olmuyor.

Mülakattan bir iki hafta sonra Reception Center adı verilen kampa yönlendiriliyorsunuz. Bu kampta ise eğer kalabalık aile iseniz(4 veya daha fazla) genelde size bir ev veriliyor.

Göçmen idaresi başvurunuza olumlu cevap verirse Bir belediyeye yönlendiriliyorsunuz. Orada iki yıl sürecek 1 entegrasyon sürecine dahil oluyorsunuz. Artık size ev tutuluyor ve pasaport veriliyor.

Ne kadar Maddi yardım yapılıyor?

Evli çifte kişi başı aylık 2300 NOK civarı yardım yapılıyor. Çocuk 0-5 yaş arası ise 1300 NOK yardım yapılıyor. Çocuğun yaşı büyüdükçe yardım miktarı da artıyor. Ayrıca yalnız gelen insanlara 2400 NOK yardım yapılıyor. (10 NOK = 1€)

Kabul aldıktan sonra bir belediyeye yerleştiriliyorsunuz. Belediyeler arası ev eşyalarının nasıl yapılacağıyla ilgili çok fark var. bir standardı yok. Ancak Belediyenin en önemli görevi size ev bulmak. Eşyalar da ya nakden ödeniyor ya da eşya olarak veriliyor.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?

Yaklaşık 2 ay sonra çalışma izni veriliyor. Fakat en doğrusu dili güzelce öğrenip izzetli bir meslek yapmak. O zamana kadar da devlet sizi zaten kimseye muhtaç etmiyor.

Çocukların eğitim imkanları nasıl?

İstisnasız her kampta çocuklar için oyun alanı var. Tüm eğlenceler sanki çocuklar için düzenlenmiş gibi oluyor. İlaveten bir hastalık yada engeliniz varsa sizi sırada öne alıyorlar. Yani dosyanızı daha önce değerlendiriyorlar.

Eğer çocuklarınız 6 yaşından küçükse ve kreşte yer varsa hemen daha kamp sürecindeyken kreşe alıyorlar. Eğer biraz daha büyük çocuklarınız varsa dil öğrenme sınıflarına gidiyorlar.

İltica kabul edilirse hangi haklar tanınıyor?

3 yıllık oturum hakkı, aile birleşimi, tüm sosyal yardımlar, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı.

Kaç yıl sonra süresiz oturum/vatandaşlık alınabilir?

3 sene sonra daimi ikamet 7 yıl sonra da vatandaşlık için başvuru yapabiliyorsunuz.

Aile birleşimi ne kadar sürüyor?

Henüz bizim arkadaşlarımızdan aile birleşimi ihtiyacı olup müracaat eden olmadı. Tam süreç o zaman belli olacaktır. 6 ay 1 yıl arası gibi düşünmek şimdilik doğru olur.

Bir başka ülkede olan aile bireylerinin eğer pasaportu yoksa aile birleşimi yine de mümkün mü? Yaşanmış örnek var mı?

Mümkün fakat bunun da henüz örneği yaşanmadı.

Faydalı Linkler

UDI – Norveç Göçmenlik İdaresi

Gönüllü Danışman Twitter Hesabı

Share.

Leave A Reply