Almanya

0

Almanya, 15 Temmuz 2016 tarihinden Mayıs 2017 ‘ye kadar Türkiye’den gelen iltica taleplerini, Türkiye’nin normalleşmesi umuduyla beklemeye aldı. Herhangi bir normalleşme olmayınca da iltica taleplerinin kabul edilmesine karar verdi.

Almanya’da bulunan eyaletler birbirinden bağımsız olarak tavırlar sergilediği için kabule olumlu yaklaşan ve hızlı cevap veren eyaletlerin tercih edilmesinde fayda var.

İltica süreci ne kadar zaman alıyor?

Yukarıda bahsedilen karar sonrasında yapılan müracaatlar hızla neticelendirilmeye başlandı. Çok kısa (10-15 gün) ve uzun (5-6 ay) sürede alınan farklı neticeler olsa da şu an karar süreci yaklaşık 3 ay sürmektedir.

Şimdiye kadar olumlu sonuç alanların oranı nedir?

Oran eyaletlere göre ciddi farklılıklar göstermektedir. Kuzey Ren-Vestfalya ve Hessen eyaletlerinde %90 üzerinde bir kabul oranı bulunmaktadır.

Halkın ve ülkenin mültecilere yaklaşımı nasıl?

Genel olarak olumlu bir hava var. Sadece Renanya-Palatina eyaletinde bulunan arkadaşlar kaba ve sert tavırlara maruz kaldıklarını ifade ettiler. Bu eyalet iltica dosyalarına karşı da pek olumlu yaklaşmıyor.

Kamp Şartları nelerdir?

Eyalet ve şehirlere göre ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Hem temizlik hem de kamplara giriş çıkış zorunluluğu noktasında tamamen farklı uygulamalar var. Şimdiye kadar pek çok arkadaşımız kamplarda kaldığı için mümkün olduğunca daha önce birilerinin kaldığı ve tavsiye ettiği, giriş çıkışın nisbeten esnek olduğu kampları tercih etmekte fayda var.

3 aşamalı bir kamp sistemi var: İlk müracaat ettiğiniz yerde yaklaşık 15 gün kalıyorsunuz. Bu süre içerisinde parmak izi, fotoğraf, yol mülakatı ve karar duruşması yapılıyor. Daha sonra sonucu beklemek üzere bir kampa transfer oluyorsunuz burada da yaklaşık 2-3 ay kalıyorsunuz. Çoğu zaman karar burada geliyor ve sizi karar ile birlikte daimi kalacağınız belediyeye yönlendiriyorlar.

Ne kadar maddi yardım yapılıyor?

Kabul alana kadar bekleme sürecinde aylık kişi başı 120€ civarında bir harçlık veriliyor. Kabulden sonra da tek başına olan birine 660€ civarında bir aylık bağlanıyor. Kabul almış bir ailenin ev kirası devlet tarafından ödeniyor. 2 çocuklu bir aile, çocuk yardımları ile birlikte kira hariç yaklaşık 1500€ bir yardım alıyor.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?

Kabul alana kadar çalışma izniniz yok. Kabul ile birlikte çalışma izni de veriliyor. Fakat en doğrusu devletin zaten karşılamış olduğu dil kurslarını tamamlayıp dili öğrendikten sonra iş hayatına atılmak. Bir yerde çalışmak da olsa ticaret de olsa en doğrusu bu.

Çocukların eğitim imkanları nasıl?

Çocukların mümkün olduğunca erken eğitim hayatına başlamasına gayret gösteriliyor. Çocuklar dil ve uyum kursu ile birlikte normal okullarına da devam etmeye başlıyorlar. Çocukların genelde pek bir dil ve uyum problemi yaşanmıyor.

İltica kabul edilirse hangi haklar tanınıyor?

Kabul ile birlikte tanınan haklar şunlardır: 3 yıllık bir oturum hakkı, çalışma izni, aile birleşimi hakkı, yüksek öğrenim hakkı, ev kiralama hakkı (kirasını devlet karşılıyor), dil ve entegrasyon kursu (kurs ücretlerini devlet ödüyor), işsizlik ve çocuk yardımları..

Hak ve sorumluluklarınız resmi bir yazı ile size bildirilmektedir. Bu yazı şu şekildedir:

Kaç yıl sonra süresiz oturum/vatandaşlık alınabilir?

B1 seviyesinde 5 yılda, C1 seviyesinde Almanca ile 3 yılda sınırsız oturum hakkına müracaat etmeye hak kazanırsınız.

Aile birleşimi ne kadar sürüyor?

Kabulden hemen sonra müracaat etme hakkınız var. Sizin bulunduğunuz eyalet, şehir, işleminizi yapan memur vb. değişkenlere bağlı olarak 1-6 ay sürüyor işlemler. Almanya aile birleşimi sürecini ayrıca detaylı ve müstakil bir başlık olarak yazacağız.

Bir başka ülkede olan aile bireylerinin eğer pasaportu yoksa aile birleşimi yine de mümkün mü? Yaşanmış örnek var mı?

Evet mümkün. Bu konu da detaylı olarak yazılacaktır.

Faydalı Linkler

BAMF: www.bamf.de

Share.

Comments are closed.