Dublin Hakkında Tavsiyeler

0

Yeşil Pasaport
Eğer yeşil pasaport sahibi iseniz mutlaka Schengen bölgesine ilk girişinizi doğrudan iltica edeceğiniz ülkeden yapın. Başka bir ülkeden giriş yapmanız halinde, ilk olarak hedef ülkenize iltica etseniz de ilk giriş yaptığınız ülkeye gönderilebilirsiniz.

Meriç üzerinden Yunanistan’a geçen, oradan da hedef ülkesine geçenler bu durumdan istisnadır. Yunanistan’a geri gönderilmezler.

Vize
Schengen bölgesine geçerli bir vize ile giriş yaptıysanız, hangi ülkeye iltica ederseniz edin dosyanıza size vize veren ülke bakmakla yükümlüdür. Hangi ülkeye iltica ederseniz edin size vize veren ülkeye gönderilirsiniz.

Bu kuralın mutlak tek istisnası Yunanistan’dır. Dolayısıyla hangi ülkeye iltica edecekseniz o ülkenin vizesini ( ya da Yunanistan vizesi) alarak yola çıkmalısınız. 

Finlandiya, Yunanistan’a ek olarak Macaristan’a da Dublin ile göndermemektedir. Diğer ülkelerin Macaristan konusunda uygulamaları değişkendir.

Geçerli bir vize ile Schengen bölgesine girdikten sonra, vize bitiminden itibaren 6 ay bekleyip sonra müracaat ederseniz dosyanıza müracaat ettiğiniz ülke bakar. Vize veren ülkeye gönderilmezsiniz.

Aile bireylerinin farklı vizelere sahip olması

Aile bireylerinin farklı vizelere sahip olması durumunda, aile fertlerinden sayıca hangi ülke vizesi fazla ise o ülke dosyaya bakmakla yükümlüdür. Sayı eşit olması durumunda yaşça büyük olan esas alınır.

Bu durum aile fertlerinin, dosyaya hangi ülkenin bakacağına karar verilmesine imkan verecek kadar birbirine yakın zamanda -henüz Dublin değerlendirmesi devam ederken- müracaat etmesi halinde uygulanmaktadır.

Share.

Leave A Reply