İngiltere

0

İngiltere’de sığınma başvuru işlemleri İçişleri Bakanlığına (Home Office) bağlı Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik (United Kingdom Visa & Immigration) UKVI tarafından yürütülmektedir. Bu birim genellikle süreçleri özel şirketlere yaptırır. Bu nedenle başvuru sahipleriyle resmi görevliler arasında minimum kontak sağlanmaktadır. Bu şekilde, hiç kimseye ayrım yapmadan eşit hizmet götürebilmenin yanı sıra muhtemel oluşabilecek yozlaşma ve yolsuzluğu önleyerek,kolay denetlenebilir bir yapı hedeflenmiştir. Yardım ve sığınma başvuru işlemlerini yapan birimler birbirinden ayrı ve habersiz işlemleri takip etmektedir. Süreçler genel olarak oldukça insanidir. Asgari insani standartlar sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kalınacak mekanlar ile ilgili beklentileri düşük tutmakta fayda var. Özellikle aileli geleceklerin eşlerini ve çocuklarını bu konuda fikren hazırlamaları tavsiye olunur.

İlk müracaatı havaalanında yapmanın bir avantajı var mı?

[ ilk aşama ]

Havaalanında başvuru avantajlıdır. Havaalanına indiğinizde sınır polisi görevlisini gördüğünüz ilk sınır noktasında başvuru yapmanız gerekmektedir. Gişede bulunan polis memuru başvuru işlemlerinizi başlatır.

İşlemlerin devam ettiği sürede sizi aldıkları alanda çocukların oyun oynayabileceği yer mevcut olup namaz kılmak isterseniz seccade verilmekte ve kıble yönü de gösterilmektedir. Kur’an-ı Kerim de mevcuttur.

Havaalanında kalma süresi 3-8 saat aralığında sürmektedir. Bu sürede yol mülakatı yapılmakta, dil bilmeyenler için tercüman desteği verilmektedir. Ön inceleme mülakatınız yapıldıktan sonra seyahat belgeleriniz, kıymetli evraklarınız ( pasaport, ehliyet, diploma vs gibi evraklar) kıymetli evrak deposuna konulmak üzere sizden alınır.

Eğer havaalanında başvuru yapmadıysanız İngiltere içerisinde bulunan ilgili merkezden de başvuru yapmak mümkündür.

Havaalanında başvuru yaptıktan sonraki işlemler nelerdir?

[ ikinci aşama ]

Havaalanında tüm işlemleriniz tamamlandığında başvuruların bulunduğu evraklarla sizi kalacağınız yere transfer ediyorlar. Birkaç gün kalacağınız yer Hostel olarak adlandırılan pansiyon tarzı yerlerdir. Hostelde şartlar çok iyi olmasa da asgari düzeyde tüm ihtiyaçlarınız karşılanıyor. Tuvalet banyo ortak olarak kullanılabiliyor.

Havaalanında iltica başvurusu yaptıktan sonra iltica yapan tek kişi veya aileleri, hostelde birkaç gün misafir ettikten sonra Birmingham, Luton, Liverpool, Leeds, Edinburg, Cardiff gibi bölge merkezlerine yönlendiriyorlar ve transferinizi gerçekleştiriyorlar. Bölgelerin prosedürleri birbirinden farklı olabiliyor. Bazı şehirler de müstakil ev veya odalar, bazı şehirlerde ise 2 katlı dubleks bir evi 2 farklı aileye vererek mutfak, wc, banyo paylaşımlı kullandırabiliyorlar. Yalnız gelenler ise farklı ülkeden gelen kişiler ile birlikte, tek kişilik veya 2-3-4 kişilik odalarda kalıyorlar. WC – banyo ortak olarak kullanılıyor.

İlgili makamın belirteceği yerde kalmak zorunludur.

Kamp şartları nasıl?
Kamp bulunmamaktadır.

Hostel sonrası transferde ne kadar süre kalınabiliyor?

[ üçüncü aşama ]

Yeni bölge merkezinde sizi ve ailenizi alacak geçici bir eve yerleştiriliyorsunuz. Burada ya sizin her türlü yeme içme ihtiyacınızı karşılıyorlar ya da size elden kişi başı haftalık 37,75 pound yardım parası verilir yemek ve diğer ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamanız beklenir.

Sevk edildiğiniz bölgedeki yüklenici firmanın uygulamasına göre bu şartlar değişiklik arz edebilir. Bu geçici mekânda kullanacağınız nevresim takımları, mutfak araç gereçleri, havlular sıfır olarak sizin kullanımınıza sunulur ve bir sonraki evinize giderken götürmek serbesttir.

Yüklenici firma daha sonra sizi sığınma başvurunuz neticelenene kadar ikamet edeceğiniz bir ev tahsis eder ve oraya eşyalarınızla beraber transferinizi yapar. Hostelden sonra kalacağınız bu geçici yerde işlemler 2-4 hafta civarında bir süre zarfında tamamlanır.

Oturum alana kadar olan aşamalar nelerdir?

[ dördüncü aşama ]

Önceki 2-4 hafta gibi bir süre olarak kaldığınız yerden sizleri Bristol, Cardiff, Swansea, Plymouth, Londra, Luton vs şehirlerden birisine naklettikleri yeni mekânda oturum alana kadar kalacaksınız. Ortalama 3-6 ay arasında çıkacağını varsayacak olursak bu süre bu gösterilen mekânda kalmanız gerekecektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi ev konusunda beklentiniz yüksek olmasın ama iyi bir temizlik ve bazı bakımlarla oturulacak hale geliyor. En büyük sıkıntı buradaki evlerde halı döşenmiş oluyor ve yerel halk ev içerisinde ayakkabı kullanıyor.

Genellikle bu evler asgari ihtiyaç kadar eşyalı ve ailenizin büyüklüğüne uygun sayıda odalı olur. İlk etapta kötü gibi görülse de evler müdahalelerle yaşanılacak bir hale getirilebilir.

Burada da kullanacağınız nevresim takımları, mutfak araç gereçleri, havlular, ütü vs. sıfır olarak sizin kullanımınıza sunulur.

Bu aşamada olacaklardan kısaca maddeler halinde sıralamak gerekirse:

 • Avukat tutulması gerekmektedir. Avukatlık ve tercümanlık hizmeti ücretsizdir.
 • Ana mülakat için vekalet verdiğiniz avukatla dosyanızı hazırlamanız gerekecektir. Avukat sizi dinleyip delillerinizi alarak işlemi başlatacaktır.
 • Oturum alana kadar çalışmak yasaktır.
 • Eğitim ve sağlık imkanlarından faydalanabiliyorsunuz.
 • Kişi başı haftalık 37 pound yardım yapılıyor.
 • Bulunduğunuz şehirde ücretsiz dil kursu imkanlarından faydalanabilirsiniz.
 • Varsa çocuklar okula kayıt olabilir ama ev-okul mesafesi okuldaki kontenjana göre değişebiliyor. Eğer yakındaki okullarda yer yoksa uzak bir okula gitmesi gerekecektir.
 • Okul için servis imkânı yoktur. Aileler kendileri bırakıp almak zorunda. Oturum alana kadar araç satın alma imkanları kısıtlıdır.
 • Adresinize yakın olan aile hekimine (GP) kayıt yaptırmalısınız.
 • Bu süre içerisinde dil bilmeyenlerin kendilerini yetiştirmeleri için çeşitli aktiviteler takip edilerek katılım sağlanabilir.
 • Bu ülkede yazılı kültür gelişmiştir ve tüm bilgilendirmeler mektupla kaldığınız yere gönderiliyor.
 • Diş, göz muayenesi için bu aşamada gelen mektupla ücretsiz bu sağlıktan yararlanabileceksiniz.
 • UK içerisinde yaşadığınız şehirlerin dışında istediğiniz yere gidip gezebilirsiniz.

Ne zaman ev tutulabilir? Kiranın ne kadarını devlet ödüyor?

[ Beşinci aşama ]

Oturumunuzun onaylandığına dair mektup aldıktan sonra 1 hafta içinde ID kartlarınız geliyor.

28 gün içerisinde bu oturduğunuz evden çıkmanız gerektiğine dair mektup alıyorsunuz. Bu süre içerisinde araştırılıp ev tutulabilir lakin UK genelinde ev kiralamanın zor olduğunu söylemek lazım. Çok fazla belge, kefil, gelir durumu vs evraklar isteniyor. İstediğiniz evi hemen tutabilirsiniz demek yanlış olabilir.

Eğer ev tutabilme imkânı olamayacaksa yukarıdaki nedenlerden dolayı, belediye evleri talep edebilirsiniz. Belediye kontenjanında ev varsa hemen yerleştiriyorlar ama genelde sıra bekleyen çok olduğu için bu süre uzayabiliyor. Belediye evli çıkana kadar sizleri geçici başka bir eve veya pansiyona yerleştiriyorlar.

Oturum aldıktan sonraki ev konusu çok detaylıdır. Kira yardımı aile fert sayısına ve bölgeye göre değişmektedir. Kira yardımı Orta standartta bir evin yaklaşık %70-80’i karşılanıyor.

Kabul öncesi ve sonrası ne kadar nakit yardımı yapılıyor?

Kabul öncesi dördüncü aşamada nakit yardım çıkıyor kişi başı haftalık 37 pound veriyorlar.

Şu detay önemli: eğer ki başka ülkede banka hesabınız varsa, üzerinize ev, araba, arsa vs tapu varsa bununla alakalı finans mülakatı oluyorsunuz. Kabul sonrası haftalık alınan miktarın üzerine ortalama %40 gibi ekleme düşünülebilir.

Kira yardımı ayrıca yapılıyor. Rakamlar değişken, yalnızsanız hesaplamalar farklı, aile iseniz farklı, ailede çocuklar belli bir yaş altı veya üstü ise farklı oluyor.

Devletin sağlamış olduğu yardımlar ile hayatı idame ettirmek mümkün mü?

Yardımlar ile ortalama geçim seviyesinde yaşamı idame ettirmek mümkündür. Çalışma izni alındıktan sonra Job Centerlara başvuru yapmak suretiyle sizi çalışabilecek standartlara ulaştıracak eğitimleri alma konusunda yardım alabilirsiniz. Bu merkezler size iş bulmanızda yardımcı olacaktır.

Dil kursu zorunlu mu? Kurs ücretlerini devlet karşılıyor mu? Sürekli oturum veya vatandaşlık için istenen bir dil seviyesi var mı?

Dil kursu zorunluluğu yok bulunduğunuz şehirlerde ücretsiz dil öğretimi veren yerler var. Mülteciler için ücretsiz dil kursları var. Dışarıdaki özel kursların ücretini devlet karşılamıyor.

Oturum aldıktan sonra çalışmanızın gerektiği düşünülürse bu sürede dil öğrenimi için sıkı çalışmak gerekecektir. Çalışmayı düşündüğünüz sektörlere göre farklı dil seviyesi isteniyor. Sürekli oturum için B1 seviye İngilizce isteniyor ve ücretsiz gideceğiniz kurslardan alınan sertifikalarda önem arz ediyor.

Dosyalar ortalama ne kadar sürede karara bağlanıyor?

Bu konuda zaman belirtmek mümkün değildir. Ortalama 6 ay kadar sürede oturum alanların oranı yüksek. Çok daha fazla beklemiş başvurularda mevcuttur.

Aile birleşimi ortalama ne kadar sürüyor?

Bu konuda net bir tarih vermek oldukça güç, ancak yasal olarak azami 10 aydır. Normal şartlar altında 4-7 ay arası denilebilir. Azami sure içinde aile birleşimi gerçekleşmezse dava açma hakkınız bulunmaktadır. Bu sure yalnızca UK için verilmiş bir süredir. Diğer ülkeler için referans alınmamasını tavsiye ederim.

Kabul öncesi Yunanistan’da bulunan aile bireylerini yanına almak mümkün mü? Bu konuda yaşanmış örnek var mı?

Genel olarak aile birleşimi için oturum almış olmanız  gerekiyor. Schengen ülkeleri dışında bulunan eşiniz veya çocuklarınızı oturum almadan önce “Aile Birleşimi” ile İngiltere’ye getiremiyorsunuz. Ancak Yunanistan’a veya Schengen Bölgesine iltica etmiş aileler için istisnai bir durumu var.

Örneğin İngiltere’ye iltica ettiyseniz ve hala oturum almamışsanız Yunanistan’da bekleyen eşiniz ve çocuklarınız aile birleşimine başvurabilirler. Bunun anlamı aslında gerçek bir aile birleşimi değil iltica başvurularının Dublin 604/2013/EU kapsamında ailenin bütünleştirilmesi ve tek bir çatıda değerlendirilmesidir.

Normal şartlar altında iltica surecinin Dublin Regülasyonu gereği ilk iltica başvurusunun yapıldığı ülkede değerlendirilmesi gerekmekteyken, Birleşik Krallık bunu Yunanistan için kullanma hakkına sahip olmakla birlikte pratik olarak uygulamamaktadır. Bu nedenle Yunanistan’da bekleyen esiniz ve çocuklarınız Dosya birleştirmesi diyebileceğimiz aile birleşimine başvurabilirler. Havaalanında ilk başvuruda mülakat esnasında geride kalan aile bireylerinin bilgilerini vermeniz gerekiyor. Birkaç hafta içerisinde size gelecek forumda detaylı olarak doldurup Home Office ye posta ile gönderiyorsunuz.

Önemli Not: Avukatlar tarafından paylaşılan bir bilgiye göre, Yunanistan’a giriş tarihinden itibaren 3 ay içinde İngiltere’ye gelirseniz Dublin Sözleşmesi 17.Madde kapsamında aile birleşiminin doğrudan UK’de olacağı ifade edilmektedir.

Kabul sonrası hemen aile birleşimi yapmak mümkün mü?

Eşiniz ve çocuklarınız, siz UK’de oturum aldıktan sonra aile birleşim vizesine başvurabilirler. Bu vize için herhangi bir ücret ödenmemekte, eşinizin finansal yeterliliği ve kalacak yeri sorgulanmamakta ve dil yeterliliği gibi şartlar gerekmemektedir.

UK’de ilticanız kabul edilmişse, aile birleşimi kapsamında eşiniz ve çocuklarınız için “sponsor” oluyorsunuz. En önemli şartlardan biri de eşinizle Türkiye’yi terk etmeden iki yıl önce evli olmanız. Bu zorunlu bir şart değil ancak başvuru değerlendirme kriterleri içinde önemli bir yer teşkil ettiğini hatırlatalım.

Bu kısımda verilen bilgiler eşiniz ve çocuğunuzun Türkiye dışından bulundukları veya iltica ettikleri ülkenin (örneğin Yunanistan) UK Konsolosluğuna müracaat ettikleri varsayımıyla hazırlanmıştır. Türkiye’de esi ve çocukların yurtdışı çıkısında problem bulunanlar için doğrudan bir çözüm önerisi değildir. Ancak Türkiye üstünden de ilgili UK Konsolosluğuna başvuru yapılabilir.

Gerekli Olduğu Düşünülen Evraklar

Aile birleşimi her ne kadar doğal bir hak olsa da, suistimale açık bir alan olması sebebiyle mümkün olduğunca delil getirmeniz tavsiye edilmektedir. Aşağıda getirilmesi zorunlu evraklar kalın harflerle gösterilmiş olup, diğer maddelerde yer alan belgeleri temin etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken husus bu başvuruyu “applicant” olarak eşinizin yapacak olmasıdır. Dolayısıyla evrakların orijinallerinin vize ile gelecek eşte kalması tavsiye edilir.

(Not: Dökümanlar İngilizceye yeminli tercüman onay ile çevirmeniz gerekmektedir.)

Esiniz ve çocuğunuz için:

 • Evlilik Cüzdanı – Mümkünse Çocuklarınızı işletin.
 • Nüfus cüzdanı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Esiniz ve çocuklarınız için ikametgah e-devlet çıktısı
 • Varsa pasaportları
 • Düğün davetiyeniz
 • Düğün videonuz (CD)
 • Düğününüze katılan bir yakınınızın – şu tarihlerde düğünlerine katıldım – yazılı beyanı
 • Varsa çocuğunuzun doğum sertifikası
 • Sağlık kayıtları (Örn. Çocuğunuza Türkiye’de tahlil yaptırmışsanız ve eşiniz ile sizin
  isminiz varsa çıktısı)
 • Okul kaydı
 • Fotoğraflar (aileniz ile birlikte Türkiye’yi terk etmeden önce çekilmiş, foto albümü yanınıza alabilirsiniz – 2 yıllık bir periyodu kapsayabilir)
 • Esinizin sizinle birlikte bulunmak istediğine yönelik yazılı beyanı Sızın için;
 • UK’de oturum izni (leave to remain) aldığınızı gösterir belgeniz
 • Pasaport (UK)
 • Havaalanında ilk iltica gorüşmenizde (screening) eşinizden ve çocuğunuzdan bahsettiyseniz ilgili sayfalar (UK”ye tek gelecekseniz havaalanında ilk mulakatınızda mutlaka eşiniz ve çocuğunuzdan bahsedin)
 • Eşinizle birlikte bulunmak istediğinize yönelik yazılı beyanınız

Home Office, aile birleşimine yönelik olarak eşinizle hala irtibatlı olduğunuzu ispatlamanızı beklemektedir. Bu kapsamda:

 • Viber, Skype, Tango, WhatsApp (backup veya export yoluyla Google Drivedan cekilebilir), Facebook mesajları, email çıktıları, online görüşme veya mesajlaşma kayıtları (Eşi ve çocuğu Türkiye’de oup bu görüşme kayıtlarını sunamayacaklarsa bu şekilde görüşülemediğini Interview’da ifade etmelidirler.)
 • Esiniz Yunanistan”a veya herhangi bir ülkeye iltica etmişse İngiltere’den eşinizin bulunduğu adrese bir mektup yollayabilirsiniz. Eşiniz bu mektuba yazılı olarak cevap verebilir. (Tebrik kartları da işe yarayabilir.)

Eşinizin Pasaportu Yoksa:

En önemli konulardan biri de bu durumdur. Eşinizin – çocuğunuzun pasaportunun olmaması aile birleşimine başvurması için engel teşkil etmez. Ancak pasaport alamadığına yönelik resmi bir belgenizin olması gerekir.

KHK’lı iseniz pasaportların iptal edildiğine dair hüküm, yurtdışı çıkış yasağı konulmuşsa Sulh Ceza Hakimliği UYAP Vatandaş çıktısı veya dilekçe ile başvurunuza verilen red cevabı gibi…

Esinizin pasaportu yoksa UK makamları tek yönlü bir seyahat belgesi düzenlemektedirler.

Vize Başvuru Süreçleri

1. Sponsor olarak UK’de bulunan (iltica kabul oturumunu almış) kişi https://www.visa4uk.fco.gov.uk/home/welcome sayfasından her bir aile üyesi için online form doldurmalıdır. Sırasıyla:

 • Yukarıdaki adrese kayıt olun
 • Kayıt işleminden sonra her bir aile uyesi icin bir başvuru oluşturun.
 • Başvurunuzda “Apply for someone else (baskası için başvurma)” seçeneğini işaretleyin
 • Başvurunuzda tüm detayları girin. Eşinizin ve çocuklarınızın pasaportu yoksa “NOPASAPORT” seçeneğini işaretleyin.
 • Estimated Travel Time (tahmini seyahat zamanı) doldurmanız gerekmektedir. Ortalama olarak eşinizin belgeleri UK konsolosluğuna teslim etmesinden itibaren 3 ay sonra olarak hesaplayabilirsiniz.
 • Başvuruda vize tipi sorulacaktır.

Çocuklar okula ne zaman devam edebiliyorlar?

Oturum alana kadar yerleştirilen adrese yakın okullarda kontenjan varsa çocuğunuzu kaydediyorlar.

UK’de kayıtlar direk okul üzerinden değil, belediyelere bağlı sosyal toplum merkezlerinden oluyor. Siz ilgili formu doldurduktan sonra cevabı eve mektupla geliyor. Dönem ortası gelmiş iseniz bir sonraki eğitim yılını beklemek gerekecektir.

Eğitim ücretsiz ve yaş’a göredir. Yani 5 yaşındaki bir çocuk UK da ilkokul 1’den başlar.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?

İltica kabulünde size verilen 5 yıllık oturum kartı aynı zamanda çalışma izniniz oluyor.

Türkiye’den alınan diplomaların denkliği kabul ediliyor mu?
NARIC: Diğer ülkelerdeki mezuniyetler için bu ülkede denklik veren kurum. Diploma ve transkripi buraya göndererek başvurabilirsiniz.

Professional Skills Test: Devletin oğretmen olmak isteyen herkesten geçmesini istediği sınav. Life in the UK veya Ehliyet teori test gibi test merkezlerinde bilgisayar üzerinden yapılıyor.

Türkiye’den alınan ehliyetler ile araç kullanmak mümkün mü?

Türk ehliyeti bir yıl geçerlidir ancak sigorta ücretleri bu ehliyetle oldukça yüksektir.

Araç sahibi olma ya da araç kullanma, yardım alan bir kişinin yardımının yeniden değerlendirilmesine neden olabilir.

Kabul sonrası tanınan haklar nelerdir?

Kabul öncesi ve sonrası UK’de eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsizdir.

Kaç yıllık oturum veriliyor? Sürekli oturum ve vatandaşlık ne zaman elde edilebiliyor?

Başvurunuzun kabulünden itibaren 5 yıl sonra daimî oturum hakkına sahip olunabilmektedir. Bu hakkı aldıktan 1 yıl sonrada İngiliz vatandaşı olma hakkınız bulunmaktadır.

Ülkenin cazip yanları nelerdir?

İngiltere diğer ülkelerle karşılaştırıldığında gerek lisan öğrenme kolaylığı ve gerekse kabul sonrası iş imkanlarının bolluğu sebebiyle en iyi opsiyonlar arasında ilk sıralarda yer alabilecek bir ülkedir.

İngiltere uzun yıllardır farklı etnik yapılardan göç alan bir ülke olması hasebiyle göçmenleri kabullenmiş bir toplumdur ve göçmen olarak yaşamak zor değildir. Halk oldukça anlayışlıdır ve göçmenleri kabullenmiştir.

Ülkenin olumsuz yönleri nelerdir?

Olumsuz değil ama sağlık prosedürüne ilk etapta alışmamız zor oluyor. Örneğin çocuk çok ateşli olsa buradaki doktorlar için sorun teşkil etmiyor. 3-4 gün ateşli olması gayet normal karşılanıyor.

İnsanın ilk önce kendi sağlığına kendisinin dikkat etmesi gerektiğini söylüyorlar, bunlarda düzenli egzersiz ve sporlarla, düzenli beslenme ile tavsiyede bulunuyorlar.

Faydalı Linkler

http://www.ukyasamrehberi.com

Öğretmenlik için faydalı linkler:
https://www.bcu.ac.uk
https://getintoteaching.education.gov.uk
https://www.naric.org.uk
http://www.equivalencytesting.com
https://www.bcu.ac.uk
http://sta.education.gov.uk
https://www.skillstestbooking.com
https://www.amazon.com
https://www.youtube.com
https://www.ucas.com
https://www.bcu.ac.uk
https://www.gov.uk

Bu sayfa hala güncellenmektedir. Eklemek istediğiniz bilgileri, şahsi tecrübelerinizi aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. ▼

Share.

Leave A Reply