İtalya

0

İtalya’da iltica etmiş ve oturum almış bir arkadaşımızın tecrübeleri:

İlk müracaatı havaalanında yapmanın bir avantajı var mı?
Müracaatı havaalanında yapmanın bizim bildiğimiz hiçbir avantajı yada farkı yok.

Kampta kalmak zorunlu mu?
Kampta kalmak aslında zorunlu değil ancak kampta kalmak istemediğinizde, kendinizi geçindirecek imkanınız olduğu düşünülerek bundan sonraki süreçte maddi anlamda hiç bir yardım da bulunulmuyor. Bu yardımı sürecin başında reddedersiniz sonraki süreçte bir daha hiç faydalanamıyorsunuz.

Kamp şartları nasıl?
Kamp şartları maalesef çok kötü, kalınabilecek gibi değil. Kamplarda kalanların %95’i Afrikalı göçmenler ve ortam maalesef hiç hijyenik değil. Biz sırf yardımdan faydalanabilmek için ilk aşamada kampa gitmeyi kabul ettik.

Görevliler oldukça samimiler, bizimle çok güzel bir şekilde ilgilendiler. Kamp ortamının bizler için ve özellikle aileler için uygun olmadığının farkındalar. Bu yüzden ilk önce kampa gittikten sonra isterseniz görevlilerle konuşup anlaşarak imkanınız varsa dışarıda bir yerde kalıp kampa sadece imza atmaya gidebilirsiniz.

Kampta günlük 2.5 € cep harçlığı veriyorlar. Her gün imza atmak zorundasınız. İmza atmazsanız yardım istemediğiniz anlamına geliyor ve kamptan çıkarılıyorsunuz.

İtalya’da toplam 20 bölge ve her bölgenin kendine ait bir kampı var. Biz  kendi kaldığımız bölgedeki kamp şartlarını ifade ediyoruz. Arkadaşlarımızdan diğer kamp şartlarının da benzer olduğunu duyuyoruz.

Devlet bir süre kampta kaldıktan sonra bir eve yerleştiriyor mu?
Normalde kanuna göre, komisyona çıkana kadar devletin yardımı olan evlere çıkartmıyorlar. Kamp ortamın özellikle aileler için uygun olmadığının farkında oldukları için bizim bulunduğumuz bölgede, kamptan evlere daha erken çıkabilmek adına bizim komisyon tarihimizi olabildiğince erkene vermeye çalıştılar.

Görevlilerin de yardımıyla biz 3 hafta içinde komisyona çıktık. Tabi ki bizim bireysel tecrübemiz genel bir durumu ifade etmiyor. Komisyona çıkmak için bir yıl bekleyen kişiler olduğunu da duyduk.

Komisyona çıktıktan sonra hemen ertesi gün size kendilerinin gösterdiği bir eve yerleştiriyorlar. Evlerin genişliği aile fertlerinin sayısına göre değişiklik gösteriyor. Bu evle birlikte siz bir projeye (ülkeye uyumunuz ve sosyal ihtiyaçlarınızla ilgilenen yapı) dahil olmuş oluyorsunuz.

Zorunlu kamptan sonra gösterilen bir şehirde ikamet zorunluluğu var mı?
Projeye dahil olmak, yani devletin sağlamış olduğu yardımları almak istiyorsanız onların gösterdiği evlerde ve bölgede oturmak zorundasınız. İstediğiniz zaman projeden ayrılıp kendi imkanlarınızla ülke içinde istediğiniz bir yerde yaşama hakkınız devam ediyor. Başka bir yere taşınsanız da oturumla ilgili tüm işlemlerinizi başvurduğunuz bölgedeki birimlerle yürütüyorsunuz.

Ne kadar süre sonra bir ev tutmak mümkün? Kiranın ne kadarını devlet ödüyor?
Evin kirasını, elektrik su ücretini ve evin genel demirbaş malzemelerini devlet karşılıyor. Aylık temizlik malzemesi ve kişisel bakım malzemeleri veriliyor.Bu malzemeleri her ay kendileri getiriyorlar.  Yaz başında ve kış başında olmak üzere kişi başı yaklaşık 200 euroluk giyim yardımı yapıyorlar.

Kabul öncesi ve sonrası ne kadar nakit yardımı yapılıyor?
Kabul öncesinde kampta kaldığınız için günlük 2.5 € cep harçlığı ve 3 öğün yemek veriliyor. Komisyona çıkıp bir eve yerleştirildiğiniz anda ( komisyon cevabını beklemeden) kişi başı yaklaşık 250 €, çocuk başı da yaklaşık 150 € yardım almaya başlıyorsunuz.

Devletin sağlamış olduğu yardımlar ile hayatı idame ettirmek mümkün mü? Yardımlar ne zamana kadar devam ediyor?
Devletin yaptığı yardımlar hayatı idame açısından yeterli. Biz bu konuda sıkıntı yaşamadık.  İlk başta proje sizinle 6 aylık bir sözleşme imzalıyor ancak çocuk varsa okul durumuna yada sunduğunuz mazeretlere göre bu 6 ayın sonunda projeyi yani yardımı uzatabiliyorlar. Bu konuda kendi hayatınızı idame ettirebileceğiniz bir konuma gelene kadar kimseyi ortada bırakmadıklarını duyduk ancak yaşadıkça göreceğiz.

Dil kursu zorunlu mu? Kurs ücretlerini devlet karşılıyor mu? Sürekli oturum veya vatandaşlık için istenen bir dil seviyesi var mı?
Zorunlu bir dil kursu yok fakat tabi ki dil öğrenmeniz bekleniyor. Öğrenmek isteyenler için ücretsiz dil kursları sağlıyorlar.

İtalyanca’da kişilere göre fiil çekimleri, nesnelerin erkek ve dişi olarak ayrılması gibi detaylar olsa da, %90 yazıldığı gibi okunuyor. Anlaşılması, öğrenilmesi nispeten kolay bir dil.

Dosyalar ortalama ne kadar sürede karara bağlanıyor?
Komisyona çıktıktan sonra yaklaşık 1 ay – 45 gün içinde karara bağlanıyor. Asıl mesele mümkün olan en kısa sürede komisyona çıkabilmek. Biz komisyona çıktıktan bir ay sonra kabul ve 5 yıllık oturum aldık.

Türkiye’den müracaatlar nasıl yaklaşılıyor? Dosyaların kabul oranı nedir?
Türkiye’den İtalya’ya iltica için çok fazla gelen yok. Şimdiye kadar gelip de red alan hiç kimse duymadık.

Türkiye olaylara çok fazla hakim değiller. Yaşadığımız olayları anlattığımızda hayretle dinliyorlar. Kesinlikle  herhangi bir ön yargıları yok. Bize oldukça yakın ve samimi davranıyorlar.

Kabul sonrası hemen aile birleşimi yapmak mümkün mü?
Bu konuda yaşanmış tecrübeler henüz yok.

Çocuklar okula ne zaman devam edebiliyorlar?
Çocuklara direk kampta temel şeyleri öğretmek adına her gün birkaç saat eğitim veriyorlardı. Evlere yerleşir yerleşmez komisyon sonucunu beklenmeden 2 hafta içinde çocuklar normal okullara başlıyorlar.

Çalışma izni ne zaman veriliyor?
Oturma izni ile beraber çalışma izni de almış oluyorsunuz ancak oturum alana kadarki süreçteki durumu bizimki kısa sürdüğünden dolayı biz tam olarak bilmiyoruz

Türkiye’den alınan diplomaların denkliği kabul ediliyor mu?
Detaylarına henüz vakıf olmasak da denklik almak mümkün.

Türkiye’den alınan ehliyetler ile araç kullanmak mümkün mü?
Türkiye’den alınan ehliyetler ile 6 ay araç kullanmak mümkün.

Kabul sonrası tanınan haklar nelerdir?
Herhangi bir İtalya vatandaşının sahip olduğu haklara sahip olunuyor.

Kaç yıllık oturum veriliyor? Sürekli oturum ve vatandaşlık ne zaman elde edilebiliyor?
Siyasi iltica kabulünde 5 yıllık oturum veriliyor. Eğer bu 5 yılın 4 yılında İtalya’da ikamet etmişseniz sonrasında vatandaşlığa da müracaat edebiliyorsunuz.

Kabul aldıktan sonra bir başka ülkeye gidip çalışmak mümkün mü?
Evet mümkün.

Ülkenin cazip yanları nelerdir?
İnsanlar sıcakkanlı ve cana yakınlar. Sıcak bir iklimi var. Muhatap olduğunuz görevliler içten bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyorlar. Biz genel olarak memnunuz.

Ülkenin olumsuz yönleri nelerdir?
İngilizce bilen çok fazla muhatap olmuyor. Bizim için bir eksik sayılır mı bilemiyorum fakat pek Türk yok. İş imkanları diğer ülkelere göre biraz daha kısıtlı.

Share.

Leave A Reply