Mavi ojeli sandaletler – Tenkil Müzesi

0

Yasemin, annesi ve iki ablasıyla Meriç’i botla aştığında henüz 5 yaşındaydı. Gazeteci olan babasından dolayı anneleri de her an tutuklanabilirdi. 2016’nın Ağustos ayında Yunanistan’a geçmişlerdi ama gerisi bilinmezliklerle doluydu.

Herkesin yaptığı gibi başka bir ülkeye uçmalarına yarayacak bir başka ülkeye ait pasaportla Avrupa’ya geçmeyi denemişler ama yakalanmışlardı. İki ay çok zor şartlarda idare ettiler. Sonra bir yakınları başka ülke pasaportu ayarladı fakat gelen pasaportta Yasemin erkek çocuğu görünüyordu. İsmi de “Orhan Mustafa” idi. Son çare bu pasaportları kullanmaktı.

Yasemin’in saçı makasla kısaltıldı, üstüne erkek kıyafeti giydirildi. Ne var ki kalan paraları yeni bir çift erkek ayakkabısı almaya yetmiyordu. Büyük ablası işportadan mavi renk bir oje aldı. Pembe sandaletlerini maviye boyadılar. Havaalanına geldiklerinde üstlerinde eve dönüş taksi parası olarak 20 Euro kalmıştı. Neyse ki Allah’ın yardımıyla 25 Ekim’de Avrupa’ya geçmeyi başardılar. Geride hatıra olarak mavi ojeli bu sandaletler kaldı.

Kaynak: Tenkil Müzesi

Hizmet hareketi mensuplarının maruz kaldıkları tenkil sürecinde, yaşananların unutulmaması ve tarihe not düşülmesi amacıyla, yaşanan hadiseleri sembolize eden objeler “Tenkil Müzesi”nde bir araya getiriliyor.

Tenkil Müzesi’nin internet sitesi üzerinden diğer obje ve hikayelere ulaşabilirsiniz.

Eğer sizlerin de Tenkil Müzesi’nde olmalı dediğiniz objeler varsa lütfen müze yetkilileri ile iletişime geçiniz: tenkilmuseum.com

 

Share.

Leave A Reply