Yola çıkarken

0

Pasaport İptalleri

15 Temmuz 2016’dan sonra 75 bin pasaport iptal edildi. Bu iptal kayıtları İnterpol sistemine de girildiği için pek çok arkadaşımız değişik ülkelerde sıkıntılar yaşadı. Fakat daha sonra İnterpol bu iptallerin gerekçesinin siyasi olduğunu kabul ederek iptalleri sistemden sildi. Bu durumda:

Eğer 15 Temmuz 2016’dan sonra pasaportunuz iptal edilmiş ise Türkiye dışında pasaportunuzun geçerliliği devam etmektedir.

Türkiye’de iseniz ve iptal edilmiş dahi olsa pasaportunuz elinizdeyse -ve geçerlilik süresi de varsa- bir şekilde yurt dışına çıktığınızda pasaportunuzu rahatça kullanabilirsiniz.

İltica etmek istiyorsunuz ama pasaportunuz yok

Türkiye’deyseniz, Yunanistan’a bir şekilde geçerseniz iltica etmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Kimlik ile de bu işlemleri yapabilirsiniz. Bu konuda daha önce aynı yoldan geçen arkadaşlarınıza danışınız.

Eğer yurt dışında bulunuyorsanız ve aile bireylerinden pasaportu olmayan varsa, aile bireylerinden birinin AB ülkelerine iltica edip kabul aldıktan sonra diğer aile bireylerini yanına alabilmesi mümkündür.

Vize

Elinizde pasaportunuz var ise 15 Temmuz 2016’dan sonra iptal edilmiş dahi olsa konsolosluklarda vize almak için kullanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce imkanınız varsa gerekli vizeleri alınız.

Eğer yurt dışından bir ülkeden veya Türkiye’den normal yollarla çıkarak bir Avrupa birliği ülkesine iltica etmeyi düşünüyorsanız mutlaka o ülkeye ait vize alarak yola çıkınız! Hangi ülkeye müracaat ederseniz edin Dublin Sözleşmesi‘ne göre size vize veren ülkeye gönderilirsiniz (Yunanistan hariç).

Daha önce almış olduğunuz vizeler de iptal edilen pasaportunuz gibi yurt dışında  geçerlidir, kullanabilirsiniz.

Vekaletname – Muvafakatname

Eğer aile bireylerini bir ülkede bırakarak yola çıkıyorsanız, mümkünse yola çıkmadan önce gerekli vekaletname ve muvafakatname işlemlerini yapıp öyle çıkınız. Eğer çıkmadan önce yapma fırsatınız olmadıysa bulunduğunuz ülkeden noterden aldığınız belgelere apostil mührü vurdurup o şekilde sorunu çözebilirsiniz.

Belgeler

İltica işlemleri esnasında sunacağınız belgelerin (SSK dökümü, diplomalar, kimlikler, kart vizitler, dava dosyaları, tutanaklar vb) mümkün olduğunca orjinallerini yanınızda bulundurunuz. Yol boyunca taşımak zor olacaksa daha sonra size kargo ile gönderebilecek birine emanet ediniz.

Share.

Leave A Reply