Yunanistan’dan Almanya’ya aile birleşimi örneği

0

Dublin Sözleşmesine göre:

a) İltica müracaatında bulunan bir kişi oturum aldıktan sonra, Avrupa Birliği sınırları içinde veya dışında bulunan aile bireylerini aile birleşimi ile yanına alabilir.

Madde 7
Ailenin daha önce menşe ülkede kurulmuş olup olmadığına bakılmaksızın, sığınma isteyen kişinin bir Üye Devlet’te mülteci olarak ikamet etmesine izin verilmiş bir aile ferdinin bulunması halinde, ilgili kişilerin böyle olmasını arzu etmeleri şartıyla, sığınma başvurusunu incelemekten sorumlu Üye Devlet söz konusu Üye Devlet olacaktır.

b) İltica müracaatında bulunan bir kişi oturum almadan önce, Avrupa Birliği sınırları içinde bulunan ve başka bir ülkeye iltica müracaatında bulunan aile bireylerini aile bütünleştirmesi (dosya birleşimi) ile yanına alabilir.

Madde 8
Sığınma isteyen kişinin bir Üye Devlet’te başvurusu hakkında konunun özüyle ilgili ilk kararın henüz verilmemiş olduğu bir aile ferdinin bulunması halinde, ilgili kişilerin böyle olmasını arzu etmeleri şartıyla, sığınma başvurusunun incelenmesinden sorumlu Üye Devlet söz konusu Üye Devlet olacaktır.

Aile bireylerinin bir araya getirilmesinde şu kriterler esas alınmaktadır:

Madde 14
Bir ailenin fertlerinden birkaç tanesinin aynı Üye Devlet’te eş anlı olarak veya sorumlu Üye Devlet’in belirlenmesi işlemlerinin birlikte yürütülmesi için yeterli derecede yakın tarihlerde sığınma başvuruları yapmaları ve işbu Tüzük’te belirlenen kriterlerin uygulanmasının bu kişilerin ayrılmasına neden olacak olması halinde, sorumlu Üye Devlet aşağıdaki hükümler esas alınarak belirlenecektir:
(a) Ailenin bütün fertlerinin sığınma başvurularının incelenmesi sorumluluğu, kriterlere göre aile fertlerinden en çok sayıda kişinin sorumluluğunu üstlenmesi gereken Üye Devlet’e ait olacaktır.
(b) Bunun mümkün olmaması halinde, kriterlere göre bu kişilerden en yaşlı olanın başvurusunu incelemekten sorumlu olan Üye Devlet sorumlu olacaktır.

Yunanistan fiili istisna ülke konumunda olduğundan, bu kriterlere bakılmaksızın aile birleşimi diğer ülkede yapılmaktadır.

Yunanistan’dan aile birleşimi ve aile bütünleştirmesi ile bir çok aile hedef ülkelerine geçtiler. Sürecin olumlu veya olumsuz neticelenmesi bir çok etkene bağlı olmakla birlikte bu maddeleri bilerek hareket etmek faydalı olacaktır.

Aşağıda, sürecin seyri hakkında bilgi olması için, aile bireylerinden birinin Almanya’ya geçerek oturum alan ve sonra ailenin bir araya geldiği örnek bir olay yer almaktadır:

Yunanistan’dan ailece geçmek mümkün olmayınca, (kendi dava dosyası bulunan) ablamız 2 Ocak tarihinde Almanya’ya ulaşıp iltica etti. Ablamız 21 Mart tarihinde oturum aldı.

2 Çocuğu ile Yunanistan’da kalan abimiz, oturum kararı üzerine Atina daki Alman konsolosluğundan online randevu talep etti. 45 gün sonrasına yani 8 Mayıs’a randevu verdiler. Tüm belgeler mevcut ve eksiksiz olduğu için tek randevuda müracaatı tamamlandı. (Eksik belge ile gidenler bir kaç kez gitmek durumunda kalabiliyor.)

Belgelerin Almanya’ya gönderilip onaylanması 4 Temmuz’a kadar sürdü. 5 Temmuz’da seyahat belgesi için fotoğraf ve pasaport ücreti ile birlikte konsolosluğa davet ettiler. 11 Temmuzda Seyahat belgelerini teslim alarak 12 Temmuzda Almanya’ya uçtular.

Aile birleşiminde konsolosluğun istediği belgeler:

  • Port pasaport + 2 kopya
  • Yunan kaydı (giriş kanıtı)
  • 4 Biyometrik Fotoğraf
  • Almanya’daki aile üyesinin pasaportunun 2 nüshası
  • Almanya’daki aile üyesinin tanıma / oturma izni belgesinin 2 nüshası
  • Eşler için: yasallaştırmaya sahip evlilik cüzdanı (veya alternatif olarak kimlik doğrulaması) + resmi çeviri (iki kopya ile)
  • Çocuklar için: yasallaştırılmış doğum belgesi (veya kimlik doğrulaması) + resmi Tercüme (iki kopya ile)
  • Çocuklar için: Diğer ebeveynin imzası / onayı
  • Yetişkinler için 75 Euro, 18 yaşın altındaki çocuklar için 37,50 Euro vize ücreti nakit olarak ödenir.
  • Bazı durumlarda daha fazla belge istenebilir.
Share.

Comments are closed.